Spotkanie w Izbie Regionalnej TMK w Radziejowie

           70407556 10220931141729182 4555989724346449920 o KopiaZ okazji 27 Europejskich Dni Dziedzictwa klasa 1 Tli gościła w Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie. Uczniowie uczestniczyli w prelekcji p. Piotra Cybulskiego, który opowiadał o swoim ojcu.

            Pan Cybulski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, od 1919 r odbywał służbę wojskową w jednostkach ułanów. W momencie wybuchu drugiej wojny światowej, we wrześniu 1939 roku został zmobilizowany do jednostek taborowych, a po wkroczeniu do Polski wojsk sowieckich dostał się do niewoli. Przebywając w głębi ZSRR niejednokrotnie cierpiał niedostatek i upokorzenie. Sytuacja zmieniła się po podpisaniu układu polsko-radzieckiego "Sikorski-Majski"(1941), który wznawiał stosunki dyplomatyczne i zakładał tworzenie polskich jednostek wojskowych w ZSRR . Pan Cybulski wziął udział w formowaniu Armii Polskiej w ZSRR (tzw. Armia Andersa), a następnie wraz z nią został ewakuowany do Iranu . Stąd Armia Andersa wchodząca w skład Brytyjskich Sił Zbrojnych, przez kraje Bliskiego Wschodu pomaszerowała do Egiptu i Libii , gdzie wzięła udział m. in. w walkach o Tobruk . Po kapitulacji wojsk włosko-niemieckich w Afryce Północnej (1943), Armia Polska lądowała we Włoszech, gdzie wzięła udział w słynnej bitwie o Monte Cassino (1944) i wyzwalaniu m. in. Bolonii . Po zakończeniu wojny Pan Cybulski znalazł się na Wyspach Brytyjskich - w Szkocji . Po powrocie do kraju zamieszkał na Kujawach, gdzie założył rodzinę, zmarł w roku 1976.

            Młodzież biorąca udział w spotkaniu miała okazje nie tylko zapoznać się z suchą faktografią, ale mogła poznać indywidualne losy "żołnierza tułacza" , przeplatane barwną opowieścią syna światka tamtych dni.

                                                                                                    M. Wesołowski A. Górczyńska

Galeria

Galeria

Partnerzy

Partner nr1

Partner nr2

Partner nr3

Sponsorzy

Powiat Radziejowski

Sponsor2

RYDZ

Krukowiak

Sponsor5

Sponsor6

Sponsor7

Sponsor8