Strona główna

Spotkanie w Izbie Regionalnej TMK w Radziejowie

           70407556 10220931141729182 4555989724346449920 o KopiaZ okazji 27 Europejskich Dni Dziedzictwa klasa 1 Tli gościła w Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie. Uczniowie uczestniczyli w prelekcji p. Piotra Cybulskiego, który opowiadał o swoim ojcu.

            Pan Cybulski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, od 1919 r odbywał służbę wojskową w jednostkach ułanów. W momencie wybuchu drugiej wojny światowej, we wrześniu 1939 roku został zmobilizowany do jednostek taborowych, a po wkroczeniu do Polski wojsk sowieckich dostał się do niewoli. Przebywając w głębi ZSRR niejednokrotnie cierpiał niedostatek i upokorzenie. Sytuacja zmieniła się po podpisaniu układu polsko-radzieckiego "Sikorski-Majski"(1941), który wznawiał stosunki dyplomatyczne i zakładał tworzenie polskich jednostek wojskowych w ZSRR . Pan Cybulski wziął udział w formowaniu Armii Polskiej w ZSRR (tzw. Armia Andersa), a następnie wraz z nią został ewakuowany do Iranu . Stąd Armia Andersa wchodząca w skład Brytyjskich Sił Zbrojnych, przez kraje Bliskiego Wschodu pomaszerowała do Egiptu i Libii , gdzie wzięła udział m. in. w walkach o Tobruk . Po kapitulacji wojsk włosko-niemieckich w Afryce Północnej (1943), Armia Polska lądowała we Włoszech, gdzie wzięła udział w słynnej bitwie o Monte Cassino (1944) i wyzwalaniu m. in. Bolonii . Po zakończeniu wojny Pan Cybulski znalazł się na Wyspach Brytyjskich - w Szkocji . Po powrocie do kraju zamieszkał na Kujawach, gdzie założył rodzinę, zmarł w roku 1976.

            Młodzież biorąca udział w spotkaniu miała okazje nie tylko zapoznać się z suchą faktografią, ale mogła poznać indywidualne losy "żołnierza tułacza" , przeplatane barwną opowieścią syna światka tamtych dni.

                                                                                                    M. Wesołowski A. Górczyńska

Galeria

Oferta edukacyjna

oferta edukacyjna

Zakochaj sie

Partnerzy

Partner nr1

Partner nr2

Partner nr3

Sponsorzy

Powiat Radziejowski

Sponsor2

RYDZ

Krukowiak

Sponsor5

Sponsor6

Sponsor7

Sponsor8