Strona główna

Stralsund 2015

Niemcy - Stralsund 2015

Młodzież z Mechanika wraz z uczniami Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie uczestniczyła w realizacji projektu „Obywatel w Europie – świadkowie historii”. Koordynatorem projektu jest Partnerschaft Wesendorf z Dolnej Saksonii w Niemczech, a partnerem w Polsce Stowarzyszenie Rozwoju Powiatu Radziejowskiego. Od 23.10.2015 do 28.10.2015 sześcioro uczniów ZSM w Radziejowie wraz z młodzieżą z Litwy i Niemiec omawiało najnowszą historię naszego regionu.

 

            W trakcie projektu uczniowie uczestniczyli w prelekcjach dotyczących Unii Europejskiej oraz radzieckich więzień na terenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Zwiedzili dawny areszt Stasi, czyli tajnej policji NRD w Rostocku, ale także odwiedzili odnowione uzdrowiska Sassnitz i Sellin. Poznali historię Prory, czyli nazistowskiego „sanatorium” dla ludu, a później miejsca szkoleń zbrodniarzy specjalnych grup mordujących okupowaną podczas II wojny światowej ludność. Popłynęli także statkiem wycieczkowym, aby obejrzeć ponad 100 metrowe wapienne klify na wyspie Rugia.

Każda z grup narodowych przedstawiła prezentację „Świadkowie historii”. Uczniowie ZSM w Radziejowie przedstawili historię założyciela szkoły, Litwini II wojnę światową oraz wspomnienia osób wywiezionych na Syberię, a Niemcy sytuację zwykłych ludzi w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

            Uczestnicy projektu mieszkali w hostelu w pięknym miasteczku Stralsund, połączonym malowniczym mostem z wyspą Rugia. Jedną z głównych atrakcji miasta jest Oceanarium, które także mieliśmy okazję zwiedzić.

            Ostatnim etapem projektu była wizyta w Peenemünde, gdzie zachowała się część największego kompleksu „nowych technologii” nazistów. Obejrzeliśmy modele rakiet V1 i V2, które niszczyły między innymi Londyn. Większość wyposażenia zniszczono w trakcie wojny, albo wywieziono do ZSRR. Pozostała elektrownia, która działała jeszcze kilkadziesiąt lat, a teraz służy jako muzeum.

            Wyjazd był bardzo ciekawy. Nawiązaliśmy ciekawe znajomości i mamy nadzieję kontynuować je w przyszłym roku. Myślimy już o projekcie na Litwie.

Serdeczne podziękowania dla Pani R. Meller za tłumaczenie

A. Górczyńska, D. Chłodzińska, I. Żak, J. Piechocki, M. Sas Wisłocki, K. Szudzich, H. Woźniak

Galeria

Oferta edukacyjna

oferta edukacyjna

Partnerzy

Partner nr1

Partner nr2

Partner nr3

Sponsorzy

Powiat Radziejowski

Sponsor2

RYDZ

Krukowiak

Sponsor5

Sponsor6

Sponsor7

Sponsor8