Strona główna

„Dzień Chleba w Mechaniku”

PA158768Z okazji Światowego Dnia chleba w naszej szkole uczniowie kl III WK zorganizowali „Dzień Chleba” w mechaniku. Chleb, bułki są źródłem witamin, soli mineralnych i błonnika, podstawą zdrowej i prawidłowej diety, chleb jest jednym z najmniej przetworzonych produktów stwierdzają naukowcy. Głównym celem „Dnia Chleba” w ZSM było ukazanie młodym ludziom istoty symboliki chleba jako zapomnianej w dzisiejszych czasach wartości. Szacunek do chleba jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, opartego na symbolice, zwyczajach i obrzędach. „Dzień Chleba” to dzień w którym chcieliśmy uszanować chleb, symbol ciężkiej pracy rolnika i piekarzy, podkreślić jego wartość, przypomnieć, że jest on podstawą naszego życia od zawsze.

Nasz wielki rodak święty Jan Paweł II mówił do Polaków „Starajmy się żyć tak, aby nikomu w naszej ojczyźnie nie zabrakło dachu nad głową i chleba na stole”. Uczniowie III WK upiekli chleb i bułki. Pieczywa można było kosztować z masłami smakowymi, pastami oraz powidłami własnoręcznie wykonanymi.

Chleby miały wspaniały smak, przede wszystkim były zdrowe, sporządzone na zakwasie naturalnym, bez konserwantów i polepszaczy. Zapach chleba czuć było w całej szkole. Także bułeczki z kruszonką zrobiły furorę. Swoimi wypiekami nasi uczniowie zachwycili społeczność szkolną.

Wierzymy, że „Dzień Chleba” zainspiruje uczniów do samodzielnych wypieków oraz poszukiwań tego co naturalne i zdrowe.

       „ Chleb”

 

Jesteś taki świeżuchny

i pachniesz z daleka

swym smakiem i zapachem

kusisz każdego człowieka

dobre są placki, placuszki

Dobre inne dania,

ale: Ty – najlepiej smakujesz,

gdy siadamy do śniadania

Były i takie czasy,

gdy brakowało ciebie

i śmiałeś się po nocach

tańczący z gwiazdami po niebie,

I dziś prosimy pana

i taką mamy nadzieję,

że zawsze z nami będziesz

na co dzień i na niedzielę

               Maria Tomasik

Tekst: Iwona Matuszak

Foto. S. Wojciechowski

Galeria

Oferta edukacyjna

oferta edukacyjna

Partnerzy

Partner nr1

Partner nr2

Partner nr3

Sponsorzy

Powiat Radziejowski

Sponsor2

RYDZ

Krukowiak

Sponsor5

Sponsor6

Sponsor7

Sponsor8