Strona główna

Moda fryzjerska na przestrzeni wieku (1918-2018)

moda fry Fryzura od zawsze była nieodzownym elementem wpływającym na styl każdej kobiety. Na przestrzeni ostatnich stu lat fryzury zataczały modowe koło. Jak kształtowały się fryzury damskie w ubiegłych dziesięcioleciach? Uczniowie klasy trzeciej, uczący się w zawodzie fryzjer, zmierzyli się z tym zadaniem, postanowili wykreować fryzury noszone od początku XX wieku do dnia dzisiejszego.
Podczas przygotowań wyszukiwali informacje na temat mody fryzjerskiej na przestrzeni ostatnich stu lat a następnie odtworzyli fryzury na swoich modelach.

Historia fryzur na przestrzeni ostatnich stu lat przedstawiała się następująco:

Na początku XX wieku kobiety najczęściej zaczesywały włosy na jedną stronę nadając im delikatne fale bądź luźne upięcia. 10 lat później kobiety delikatnie tapirowały bądź też układały zdyscyplinowane fale po bokach głowy stylizując się na ówczesne gwiazdy filmowe.

W latach 30-tych moda nie poczyniła zbyt wielu postępów na głowach, by w latach 40-tych ustąpić tronu marynarskim fryzurom. Kobiety przy pomocy wałków wysoko upinały włosy, tak by fryzura dobrze komponowała się z wyciętymi kapeluszami i chustami w marynarskim stylu.

W latach 50-tych modną była trwała. Większe bądź mniejsze loczki zdobiły głowy żeńskie, a długość kobiecych włosów nie przekraczała granicy "za ucho".

W latach 60-tych najbardziej pożądanym uczesaniem były fryzury w stylu pin up.  Panowała również moda  na grzywkę zakręconą pośrodku głowy i wysoki, natapirowany kok u nasady. Królowały duże loki i wysokie kobiece upięcia.

Lata 70-te, to lata dzieci kwiatów. Kobiety porzucały wysokie upięcia na rzecz długich swobodnie opuszczonych włosów.

W 1980 roku nastały czasy lokówek i karbownicy do włosów. Fryzury inspirowane były szalonymi filmami i gwiazdami disco. Kobiety nosiły mocno natapirowane i karbowane włosy w wysokich upięciach, kucykach bądź w stylu rokowej szopy.

10 lat później kobiety porzuciły karbownice na rzecz prostych włosów, warkoczyków i grzywek. Natomiast w roku 2000 nastała  moda na proste włosy, a każda kobieta chciała mieć prostownicę.

W 2010 roku obserwujemy kontrolowany nieład lub artystyczny chaos na głowach kobiet, naturalność wróciła do łask, a uwagę przywiązuje się teraz  bardziej do koloru włosów, ścięcia nadającego naturalny kształt niż samej stylizacji fryzury.

Tekst: Wioletta Chrzanowska

Oferta edukacyjna

oferta edukacyjna

Zakochaj sie

Partnerzy

Partner nr1

Partner nr2

Partner nr3

Sponsorzy

Powiat Radziejowski

Sponsor2

RYDZ

Krukowiak

Sponsor5

Sponsor6

Sponsor7

Sponsor8